Domovní dveře – veřejná pozvánka do domu

Jako servisní technik se často potkávám s těžce poškozenými vchodovými dveřmi.  Stupeň jejich poškození je někdy takový, že přestávají plnit funkci zábrany a působí spíš jako parodie. Stávají se veřejnou pozvánkou do bytů a sklepů, kde potom vesele bují majetková kriminalita. Ukažme si jedno – dost typické foto…

Vnitřní pohled na dveře nám ukazuje smutný stav domovních vrat. Zvenku stačí jemně píchnout do střelky /šroubovákem, nebo kouskem plíšku/ a jsi uvnitř. Výstražná cedule sice upozorňuje na pokusy o vloupání, ale zloděje nezastaví.

Ani tyto dveře na tom nejsou moc dobře – v místech, kde drží dveře zaklapnutá střelka, je prodlabaná krycí lišta. Zase stačí jenom drobně dloubnout do zámku a dveře povolí.

Oba případy mají společné to, že domovní dveře nejsou trvale uzamknuté. I kdyby byly dveře v lepším stavu, jejich funkci deklasuje to, že nejsou trvale uzamknuté. Když ne elektricky, tak alespoň klíčem. 25 % uživatelů dveří nezamyká, dveře sotva zaklapnou… Někdy ani to ne.

K zajištění bezpečnosti v bytových domech vedou dvě cesty

  1. Máme disciplinované a poučené spolumajitele domu /to je ovšem v domech s mnoha byty vždy velký problém/ Je to levné, ale nespolehlivé. Selhává zde lidský faktor.
  2. Provádíme technická opatření, zajišťující automatické uzamknutí 24 hodin denně. Lidský faktor je zde vyloučený a dveře jsou vždy zamknuté. Tedy až na případy svévolného znemožnění jejich uzavření – například se mezi dveřní křídla a zárubeň vloží kámen… Je to výrazně dražší, ale mnohem více funkční. Uzamykací systém je nutné pravidelně revidovat a servisovat.

Moderní správy domů se snaží lidský faktor zcela vyloučit a kupují si zamykací techniku, která zamyká jejich dveře automaticky.  Jak se to dělá prakticky, povíme si v příštím příspěvku.

Děkuji Vám za čas věnovaný čtení tohoto blogu. Momentálně vám nabízím i jiné příspěvky, odkaz na ně uvádím níže:

https://www.klicovesystemystudlar.cz/spravujte-domy-s-lehkosti/
https://www.klicovesystemystudlar.cz/zlodej-nikdy-nespi/

František Študlar – Trezory, Čechova 164/1, 37001 ČB

Telefon: 608 500 803, info@trezorystudlar.cz

www.trezorystudlar.cz, www.klicovesystemystudlar.cz

František Študlar

František Študlar
Autor pracuje 27 roků jako specialista v oblasti zamykací techniky. Zejména v servisu a prodeji trezorů, systémů generálního klíče a moderních mechatronických prvků.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie